Alacaklarını nasıl daha hızlı tahsil edersin?

17 Aralık 2020

Tahsilatlarının gecikmesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bir numaralı kabusu. Nakit akışınızı negatife çevirerek işletmen için büyük riske neden olabilen bu durumdan nasıl kurtulabilirsin? Alacaklarının eline daha hızlı gelmesini nasıl sağlarsın?

Bol bol satış yapıyor ve firmanı kâra geçiriyorsun ancak hızlı satışını yaptığın ürün ve hizmetlerin karşılığını, yani tahsilatlarını vaktinde alamıyorsun. Dolayısıyla, kârda görünsen bile nakit akışınız negatif kalıyor. Bu durum işletmeni finansal açıdan dara sokuyor ve seni ürün ve hizmetlerin için yaptığın giderler ve nakde çeviremediğin gelirlerin yüzünden borçlu konuma düşürüyor.

İşletmeni uzun vadede iflasın eşiğine getirebilecek kuvvetteki bu tatsız durumu yaşamaman için alabileceğin önlemleri sıralayalım:

  1. Muhasebe ekibi kur.

Eğer bir ekiple çalışıyorsan şirkette tahsilatları takip edecek kişi ya da kişileri belirle ve onları mutlaka müşterinle tanıştır. Personelini ikna ve iletişim konularında eğitmeyi de ihmal etme.

  1. Faturalarını doğru bilgilerle hazırladığından emin ol.

Tahsilatları geciktiren faktörlerden biri de faturadaki bilgilerin hatalı olması ve bu yüzden müşteriyle yaşanan mutabakat sorunlarıdır. Bu tip sorunlar faturanın sana geri gönderilmesine, senin de onu iptal edip baştan fatura hazırlamana neden olup işletmene çok fazla zaman kaybettirir. Bu sorunu yaşamamak için faturanı müşteriye ait doğru isim, adres ve vergi dairesi bilgileriyle doldurduğundan emin olmalısın. Faturayı göndermeden önce bir kopyasını müşterinle e-posta ile paylaşırsan süreci optimize edebilirsin.

  1. Ödeme tarihlerini önceden belirleyip müşterinle konuş.

Çalıştığın müşteriyle nasıl bir ödeme planı izleyeceğini önceden belirle ve bu konuda onu bilgilendir. Vadeleri önceden belirleyip bunu hem sözleşmende hem de fatura üzerinde belirtirsen bu müşterine takip edebileceği bir kılavuz sunar.

  1. Hatırlatma yapmaktan çekinme.

Ödemesini geciktiren müşterilerine e-posta ya da telefon aramalarıyla hatırlatma yap.

  1. e-Faturaya geç.

Daha hızlı ve ekonomik olarak fatura kesip göndermeni sağlayan e-fatura sistemine geçerek tahsilat süreçlerine ivme kazandırabilirsin.

  1. Müşterilerini vaktinde ödeme yapmaya teşvik et.

İndirim ve farklı ödeme avantajlarıyla müşterilerini vaktinde ödeme yapmaya teşvik et. Hatta peşin ödeme yapanlar ya da sana bir miktar ön ödeme yapmayı kabul edenlere başka minik jestler yap.

  1. Tüm süreci bir online ön muhasebe programıyla takip et.

Her yerden ve internet bağlantısı olan tüm cihazlardan erişebileceğin ön muhasebe yazılımları kullanarak tahsilatlarını online olarak takip et. Oluşturacağın faturalar ve sisteme kaydedeceğin bilgilerle güncelleyeceğin takvimde tahsilat ve ödeme günlerini bir bakışta gör, gelir ve giderlerini etkin bir şekilde takip et.

Sağlıklı büyüyen işletmelerin ön muhasebe programı MikroX

MikroX ile borç takibi nasıl yapılır?

MikroX ile tahsilatlarını daha hızlı yapabilirsin

MikroX’te müşterilerine sana yapmaları gereken ödemeyi hatırlatabileceğini biliyor muydun? Fatura ekranındaki “Hatırlatma Gönder” seçeneği ile istediğin e-posta adresine hatırlatma göndererek tahsilat sürecini hızlandırabilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.