Bulut ön muhasebe programı, işletmenin büyümesine nasıl katkı sunabilir?Bulut ön muhasebe programı kullanarak iş süreçlerini iyileştirebilir, kazandığın güçlü içgörüler sayesinde işletmeni sağlıklı bir şekilde büyütebilirsin.  

Şirketini buluta taşı

Eğer muhaseben için bulut sistemlerini kullanıyorsan dünyadaki tüm işletmeler içinde bu teknolojik sıçramayı yapmış %20’lik bir bölümdesin. Yapmadıysan ve bu konuda bilgiye ihtiyacın varsa sana biraz bulut sistemlerinden bahsedelim. Bulut sistemi ön muhasebede diğer alanlara göre nispeten daha geç kullanılmaya başlandıysa da hızla geliştiğini söyleyebiliriz. 

2017’de yapılan Küresel Bilgi Araştırması, bulut temelli muhasebe yazılımı pazarının küresel büyüklüğünün 2,85 milyar ABD Doları olduğunu söylüyor. Tahminler bu rakamın 2023’te 8 milyar Dolar’ın üzerine çıkacağı yönünde.   McKinsey ise tahminen muhasebe işlerinin %50’sinin tümüyle otomatikleştirilebilir olduğu yönünde bir bulgu elde etti. Forbes ise 2020’nin sonunda çok sayıda emek-yoğun iş sürecinin tamamen otomatik hale getirileceğini öngörmüştü. Karantina döneminde bile işlerimizi iş yerinden bağımsız olarak yönetme becerimizin bulut temelli programlarla daha çok geliştiğini gördük, dolayısıyla bu öngörü de doğru çıkmış gibi görünüyor.

Bulut ön muhasebe programı nedir, ne işe yarar?

Peki bulut ön muhasebe programı nedir, bulut ön muhasebe programı ile neler yapabilirsin ? Bulut ön muhasebe programları, temelde, yüzlerce ayrı mali fonksiyonu kontrol etmeyi ve mali durumu kolayca yönetmeye yardım eden bir yazılım. 

Peki bu yazılım neleri içeriyor? Başından sonuna tüm aşamaları içinde barındıran ve uçtan uca yönetim sağlayan faturalama süreçleri, ürün/hizmet, müşteri/tedarikçi takibi sağlayan modüller, banka ve banka hesaplarıyla entegre çalışma imkanı, nakit akışı yönetimi, satış verileri, bordroları otomatik olarak işleme ve çalışma  planlarını kolayca yönetme olanağı ve en önemlisi şirketinin finansal durumu hakkında dilediğin an dilediğin raporu oluşturabilme şansı… 

Bu özellikler elbette zamandan da tasarruf etmeni sağlıyor. Aynı zamanda tüm süreci bir başkasına ihtiyaç duymadan ilk elden, tamamen işletmene ait doğru verilerle yürütebilme şansını da veriyor. Bu özelliği ile, çalışma şeklini verimli şekilde değiştirmenin yanı sıra işletmene güç kazandıracak içgörüler de sunuyor. Üstelik bu teknolojiye oldukça uygun fiyatlarla erişilebiliyor. 

Doğru bulut ön muhasebe programını nasıl bulabilirsin?

İşe ihtiyaçlarını belirleyerek başlayabilir, ardından mevcut bulut muhasebesi çözümlerini araştırarak devam edebilirsin. Doğru programı bulmak için sormanı önerdiğimiz sorular:

  • Hangi iş süreçlerinde, hangi alanlarda zaman kazanmaya ihtiyacın var?
  • Şu anda verimsiz olan iş süreçlerin hangileri?
  • Hangi araçlar, hangi problemini çözebilir?
  • Fatura takibi ve masraflarını yönetmek için daha önce herhangi bir yönetim aracı kullandın mı?

Piyasada küçük işletmeler için harika çözümler sunan birçok program bulunuyor. Daha da güzeli, birçoğu bankalarla ve başka muhasebe programlarıyla entegre çalışıyor. Peki en avantajlısı hangisi? Muhasebecin ya da mali müşavirin hangisini öneriyor? 

Neden MikroX’i seçmelisin?

Peki biz neden sana MikroX’i öneriyoruz? Merak ediyorsan bu yazımıza göz atabilirsin:

Neden yeni nesil bulut ön muhasebe programı MikroX’i tercih etmelisin?


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top