Cari hesap ekstresi nedir?

10 Mart 2022

İşletmelerin devamını sağlayan şey para akışıdır. Peki, bu para akışı nasıl takip edilmeli? Borç-alacak dengenizi analiz etmenize yardımcı cari hesap takibi ile güncel durumunuz her an kontrolünüz altında!

Cari hesap takibi neden önemli?

Cari, bir işletmenin herhangi bir şekilde ilişkisi veya alışverişi olan kurumlara verilen addır. Bu kurumlar gerçek veya tüzel kişiliğe sahip işletmeler, kişiler ve buna benzer kuruluşlar olabilir. Cari hesap ise işletmenin ilişkilerinin kaydının tutulduğu hesaptır. Bu hesapta tüm alışverişler ve para transferleri kayıt altına alınır.

Cari hesap takibi sayesinde şirketler ticari işlemlerini ve para akışlarını takip edebilir. Finansal analizlerin doğru yapılabilmesi ve alacak-borç dengesinin kurulup gelir-gider takibi yapılabilmesi için cari hesap takibi çok önemlidir.

Cari hesap ekstresi nedir?

Cari hesap ekstresi, cari hesaplarınızı gösteren ve çıkarımlar yapmanızı sağlayan bir alandır. Takip programları üzerinden cari hesap ekstrenizi görüntüleyebilir; hesabınızın toplam bakiyesi üzerinden borç-alacak miktarlarınız hakkında yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

Cari hesap ekstresi nasıl istenir?

Cari hesap ekstresi istemek, finansal durumunu stabil tutmak isteyen her işletmenin yapması gereken bir eylem. Sizler de MikroX üzerinden cari hesap takibi yapabilir, güncel durumunuzu her an her yerde görüntüleyebilir, gerekli ekstreleri e-posta yoluyla kolayca gönderebilirsiniz.

Panel üzerinden gelirler sekmesi altındaki müşteriler sayfasından borcu olan ve olmayan müşterilerinizi, giderler sekmesi altındaki tedarikçiler sayfasından da alacaklı olan ve olmayan tedarikçilerinizi görüntüleyebilir, ödeme gerçekleştiğinde fatura eklemesi yapabilirsiniz.

Cari hesap ekstresi nasıl hazırlanır?

Cari hesap ekstresi bir ön muhasebe programı veya Excel ile hazırlanabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ve belgede bulunması gereken bilgilerde hata olmaması adına bu işlemi bir ön muhasebe programı aracılığıyla yapmak çok daha kolay olacaktır.

MikroX panelinizde cari hesap ekstresi oluşturmak çok kolay! Yapmanız gerekenler;

  • İlk olarak cari hesap ekstresini oluşturmak istediğiniz müşterinizin sayfasına girin.
  • Sağ üstteki işlemler butonu altından ekstre ibaresini seçin.
  • Seçtiğiniz müşteri veya tedarikçi ile olan tüm iletişiminizin ekstresini oluşturmak için tüm işlemler butonuna tıklayın.
  • Eğer müşteri veya tedarikçinizle belirli tarihler arasında gerçekleşen hareketlerinizin ekstresini oluşturmak istiyorsanız tarihleri seçerin.
  • Bu adımlardan sonra ekstrenizi pdf olarak indirebilir ya da e-posta ile gönderebilirsiniz.

Cari hesap ekstresinde bulunması gereken noktaları bir cari hesap ekstresi örneği üzerinden anlatalım:

MikroX cari hesap ekstresi örneği
MikroX cari hesap ekstresi örneği

Örnek belge üzerinde de görüldüğü üzere bir cari hesap ekstresinde karşı işletmenin adı ve adresi, vergi kimlik numarası ve vergi dairesi bilgileri bulunur. Finansal akışın gerçekleştiği banka bilgileri hesap bilgileri ile birlikte eklenir.

Cari hesap ekstresi nasıl okunur?

Cari hesap ekstresi, borç-alacak takibi için bir işletmenin incelemesi gereken olmazsa olmaz belgelerdendir. Ekstrenin genellikle sağ altında toplam alacak, toplam borç ve bu ikisi sonucunda ortaya çıkan bakiye bilgisi bulunur.

Bazı ön muhasebe programlarında bakiyenin sonunda (A) veya (B) ibarelerini görebilirsiniz. A alacaklı, B ise borçlu olduğunuz anlamına gelir.

Cari hesap ekstresi istemenin en basit yolu, kullanımı kolay bir ön muhasebe programından yararlanmak. Siz de web tabanlı MikroX’i 14 gün ücretsiz deneyebilir, müşteri ve tedarikçilerinize hızlı bir şekilde mutabakat mektubu gönderebilirsiniz.