MikroX’te e-Fatura Kullanmaya Başlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Ara

Maili mührünüzü aldıktan ve GİB e-Fatura Canlı Ortam Başvurusunu yaptıktan sonra artık bir e-Fatura mükellefisiniz MikroX aboneliğinizi başlattıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek MikroX’te e-Fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.

  1. e-Mikro Özel Entegratörlük Başvurusu
  2. MikroX e-Fatura Bağlantı Ayarları
  3. e-Fatura Kontör Alımı
  4. e-Fatura Dizaynı

E-Mikro Özel Entegratörlük Başvurusu

Mali mühür temini, efatura.gov.tr adresinden mükellef başvuru yapıldıktan sonra Mikro yazılım başvuru sayfamızdan başvurunuzu yapabilirsiniz.

http://portal.emikro.com.tr adresinden kayıt yapabilmek için mali mühür bilgisayarınıza takılı olmalıdır. Sağ üst köşede yer alan “kayıt ol”, butonuna tıklayınız.
Açılan sayfanın sağında yer alan Şimdi Yükle butonu ile imzalama uygulamasını yükleyiniz. İndirilecek olan imzalayıcı setup dosyasını çalıştırarak devam butonu ile kurulumu tamamlamanız yeterlidir.
Mali mührünüz takılı olduğu için bilgiler otomatik olarak okunacak ve ekranda işlem adımlarına göre kayıt işlemine başlanmış olacaktır.
Mevcut aktif olan hizmetleriniz bu ekran da otomatik seçili olarak yansıyacaktır. Diğer e hizmetlerimizden hangisine başvuracağınızı seçerek ( e Arşiv ,e İrsaliye vb.) ,Seri numarasını ve hesap açılış tarihini belirttikten sonra devam edebilirsiniz.
Adres bilgileri ve tanımlanan bilgilerinizi son aşama da kontrol ettikten sonra İmzalama işlemini başlatmanız başvuru için yeterli olacaktır.

Bu adımda dikkat etmeniz gerekenler:

  • VKN/TCKN ve adres bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.
  • Mali mührünüzün bilgisayarınıza takılı olması gerekmektedir.
  • Bilgisayarınızın Windows tabanlı olması gerekmektedir.

MikroX e-Fatura Bağlantı Ayarları

MikroX e-Fatura entegrasyonunun gerçekleşmesi için e-Fatura bağlantı ayarlarını yapmanız gerekmektedir. 

Bağlantı ayarı nasıl yapılır?

MikroX’teki Ayarlar menüsü içerisinde E-fatura Gönderimindeki “Hesap Bilgileri” butonuna basınız ve bu alandaki kullanıcı kodu ile şifrenizi doğru olarak tanımlayınız.

Kullanıcı kodu: “default” olarak giriniz.

Şifre: portal.emikro.com.tr adresine giriş yaptığınız şifreyi bu alana yazınız.

Bu iki bilgiyi doğru olarak kaydetmeniz durumunda bağlantı başarıyla sağlanacaktır ve e-fatura gönderim, alım işlemlerini sistem içerisinden yapabiliyor olacaksınız.

“Bağlantıyı Test Et” diyerek bağlantınızın başarısını test edebilirsiniz.

Not: MikroX’te kayıtlı olan firma bilgileri alanındaki vergi numarası alanını doldurmayı unutmayınız.


e-Fatura Kontör Alımı

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra e-Fatura gönderimine başlayabilmek için kontör satın almalısınız. 

MikroX hesabınızdan sol menüde bulunan e-Belgeler başlığının altında yer alan “Gelen e-Faturalar” başlığına tıklayınız. Açılan sayfada yer alan “Yıllık e-Fatura Aboneliği” butonuna tıklayınız. Açılan sayfadan size uygun olan kontör paketlerimizden birini seçerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da buraya tıklayarak kontör satın alabilirsiniz.

MikroX kontör paketleri:

1 yıllık 300 e-Kontör ₺125+KDV’dir.
1 yıllık 1200 e-Kontör ₺400+KDV’dir.

1 yıllık 3000 e-Kontör ₺1000+KDV’dir.

e-Fatura Dizaynı

portal.emikro.com.tr ya da portal2.emikro.com.tr adreslerimize giriş yaparak kullanıcı dostu e-Fatura , e-Arşiv dizaynı özelleştirmesini sağlayabilirsiniz,Ayrıca aşağıda iletmiş olduğumuz link üzerinden uygulamalı videomuzu izleyebilirsiniz,
Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=SHlTl8Fibyg&feature=youtu.beEk

Not: e-Fatura / e-Arşiv dizaynınıza şu an için QR Kodu eklemesi yapmayınız.


Yukarıdaki işlemleri tamamladığınızda MikroX’te e-Fatura kullanımına başlayabilirsiniz. Sorularınız için uygulama içi canlı destekten yazabilirsiniz.