Yazdırma Şablonu Nasıl Oluşturulur?

Ara


Uygulamanın sağ üst köşesindeki ok tuşundan Ayarlar butonuna basınız. Yazdırma Şablonları başlığı altından Şablonlarım butonuna basınız ve çıkan pencerede Yazdırma Şablonu Ekle seçeneğine tıklayınız.

Açılan fatura düzenleme ekranından Fatura Tipini (gelir, perakende, proforma) belirleyip, İleri seçimini yapın.

Kağıt özellikleri ekranında kağıt boyutu ve kağıt yönünü belirleyip, İleri seçimini yapın.

Arkaplan ekranında faturanızın görsel dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Görüntü Ekle butonundan dosya seçebilir veya işaretli alana sürükle bırak yaparak dosyanızı ekleyebilirsiniz. Hemen başla butonuyla, standart fatura dizaynı yapılmış şablon tasarım alanına ulaşacaksınız.

*Yüklemesini yapacağınız dosya türünün .jpg veya .png olmasına dikkat ediniz.

Yüklediğiniz fatura görselinin üzerine bir faturada olması gereken alanların standart yerleşimi yapılmış bir şekilde gelecektir. 

Bu aşamada eklemek istediğiniz yeni alanları sol taraftaki veri ağacından tutup, sürükle bırak yaparak tasarımın üzerindeki alana ekleyebilirsiniz. Tasarımın üzerindeki alanları kaldırıp, dar ve geniş olarak ayarlayabilirsiniz. Alanların yerini değiştirmek isterseniz, yine sürükle bırak yaparak taşıyabilirsiniz.

Alanlar üzerinde, özel ayarlamalar yapmak için; ilgili alan üzerinde sağ tıklayarak “Ayarlar” seçeneğini kullanmalısınız. 

Ayarlar penceresinden metnin basım boyutunu belirleyebilirsiniz. Alandaki yazım biçimini normal, italik, kalın olarak metin biçimi seçeneğinden yapabilirsiniz. Alanın hizalanmasını metin yerleşimi ile belirleyebilirsiniz. Sayısal alanlar için virgülden sonraki karakter sayısını, ondalık boyutu seçimiyle yapabilirsiniz.

Tasarımda bulunan şerit çizgiler Müşteri Bilgileri, Hizmet ve Ürün Bilgileri ve Alt Toplam Bilgileri olarak şablonun üç alana ayrıldığını gösterir. Veri ağacından ekleyeceğiniz alanları da buna uygun olarak yerleştirmeniz gerekmektedir.

Şerit çizgilerin üzerinden tutup, mouse ile yukarı ve aşağı yaparak, alan genişliğini ayarlayabilirsiniz.

İşlemlerinizi tamamladıktan sonra üst alanda bulunan şablon adını değiştirebilir ve Şablonu Kaydet butonuyla kayıt işlemini bitirebilirsiniz.

Kaydettiğiniz şablonlara, Ayarlar menüsünden Şablonlarım butonuna basarak ulaşabilirsiniz. Düzenle seçeneğiyle tasarım içerisinde değişiklik yapabilir ve kullanmadığınız şablonu Sil seçeneğiyle silebilirsiniz. 

Kullandığınız her fatura tipi için bir şablon hazırladığınızdan emin olunuz. 

3’lü Fatura Tasarımı

Eğer 3’lü fatura şablonu oluşturmak istiyorsanız fatura tipini seçtikten sonra “Kağıt ayarlarını aşağıdaki gibi ayarlamanız gerekmektedir.

Daha sonra ise açılan pencerede  şablonunuzu “Görüntü Ekle” butonuna tıklayarak hesabınıza yükleyiniz. Hizmet ve ürün alanını tüm şablonunuzun hizmet ve ürün alanını kapsayacak şekilde genişletin. Daha sonra her blok için “İsim”, “Miktar” ve “Tutar” alanlarını ekleyin. Daha sonra her blok için müşteri bilgilerinizi ekleyin. Son olarak Her blok için “Toplam tutar”  bilgilerini de ekleyiniz. Üstte yer alan “Şablonu Kaydet” butonuna tıkladığınızda şablonunuz hesabınızda tanımlanacaktır.

Fatura yazdırma ve fatura tasarımı ile ilgili detaylı sorularınızı destek@mikrox.com.tr adresinden bizlere iletebilirsiniz. 

Faturaları nasıl yazdıracağınızı aşağıdaki butona tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Fatura Nasıl Yazdırılır?