Dövizli faturada kur farkı nasıl hesaplanır?Ürün ya da hizmetlerinin maliyeti döviz birimindense ya da teslimi dövize endeksliyse kur farkını nasıl hesaplamalı ve dövizli faturanı nasıl hazırlamalısın? Peki döviz kurlarındaki değişikliğin şirketine zarar vermesini nasıl önlersin?

Gelişen uluslararası ekonomik koşullar, ticaret yapış şeklimizi de değiştiriyor. Eğer işletmenin dövize endeksli ürün ve hizmetleri varsa sen de Türk Lirası haricindeki para birimleriyle iş yapıyor olabilir ya da yapmak zorunda kalabilirsin. Türk Lirasının Euro ve Amerikan Doları gibi para birimleri karşısındaki esnekliği sebebiyle kur riski almak istemeyebilirsin. Bu nedenle ürün ve hizmetlerini hem alır hem de satarken dövizli alış ve satış yapabilirsin. Bu tip durumlarda vergi mevzuatına uygun olarak dövizli fatura düzenleyebilirsin.

Müşterinle bir sözleşme yaparak faturayı hangi kurdan keseceğini ve eğer müşterin sana Türk Lirası cinsinden ödeme yapacaksa miktarın hangi kurdan Türk Lirasına çevrileceğini önceden belirleyebilirsin. Peki bu faturayı nasıl hazırlamalısın?

 Fatura açıklamasını, tutarını ve döviz kurunu yazmalısın

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 215. maddesine göre faturada tutarların TL olarak gösterilmesi gerekir. Ancak dövizli fatura düzenlenmesi de yasaldır. Fakat ürün ve hizmetler Türkçe olarak yazılsa bile bedeller hem döviz hem de TL olarak belirtilmeli, kullanılan döviz kuru da eklenmelidir. Ayrıca KDV tutarının TL tutarı ile döviz kurunu da not düşmelisin. Döviz kurunu Merkez Bankası’nın açıkladığı döviz alış kuru olarak belirleyebileceğin gibi satıcın ya da müşterinle yapacağın sözleşmeye göre belirlediğin özel kuru da kullanabilirsin. Fakat bu kur piyasa kurundan çok farklı olmamalı. Zir olası bir vergi incelemesinde sorgulanabilir. 

Kur farkı faturası kesmelisin

Faturanı dövizli de kessen senin ve karşı tarafın tercihine göre ödeme dövizle ya da dövizli tutarın Türk Lirası karşılığı olarak ödenebilir. Fatura tarihi ile tahsilat tarihi arasında Türk Lirası kuru artar veya azalırsa muhasebesel anlamda dövizli bakiye kapanmış da olsa Türk Lirası karşılığında bakiye kalabilir. Türk Lirasında oluşan bu fark, kur farkıdır. Yaptığın işlemin hukuki olması için karşı tarafa kur farkındaki tutar kadar fatura kesebilirsin. (Tabii kur farkının senin lehine olması halinde.) Bu fatura, karşılığında bir ödeme yapılmasına gerek olmayan, düzeltme niteliğinde bir faturadır. Kur farkı faturası vergi denetimlerinde sorun yaşamamak adına kesilir.

Kur farkı faturası nasıl hesaplanır?

Bu hesabı yapmak için faturanın tamamen ya da kısmen ödenmiş olması gerekiyor. Faturanın üzerindeki Türk Lirası karşılığı ve dövizle yapılan transferin Türk Lirası karşılığı arasındaki fark, kur farkıdır demiştik. Fatura kesimi günü ile ödeme günü aynıysa böyle bir fark oluşmaz. Kur farkı faturasını, farktan gelir elde eden taraf kesmelidir.

Kur farkı şöyle hesaplanır:

Faturamız 5.000 Euro olsun, kuru da 6 TL’den alalım. Faturanın birkaç gün sonra 6,5 TL’den ödendiğini düşünelim. Fatura’nın TL karşılığı 5.000 x 6 = 30.000 TL olacaktır. Ödeme ise 5.000 x 6,5 = 32.500 TL olarak yapılır. Aradaki 2.500 TL’lik fark için KDV’si içinde olan bir kur farkı faturası kesmelisin. KDV’siz kısmı iç yüzde yöntemiyle hesaplayabilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top