e-Arşiv faturanın iptali ve iadesi

17 Mart 2022

Günlük hayatımızın bir parçası olan e-Fatura ve e-arşiv fatura, yalnızca kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumaya yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda faturalama süreçlerini de hızlandırıyor. Aynı pratiklik, e-fatura ve e-arşiv faturanın iptali ve iadesinde de dikkat çekiyor.

e-Fatura ve e-arşivin kolaylıkları

e-Dönüşüm uygulamaları faturalama süreçlerini sadeleştirip hızlandırıyor. Yazdırma, kargolama gibi adımları ortadan kaldırdığı için de masrafları ve iş yükünü azaltıyor. Takibi kolaylaştıran e-fatura ve e-arşiv artık bir ihtiyaç.

e-Arşiv faturanın iptal ve iade süreci

Hayatımızı daha pratik hale getiren e-fatura ve e-arşiv iptal ve iade süreçlerinde de kolaylık sağlıyor. Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre tıpkı matbu fatura gibi yasal olan e-fatura ve e-arşiv fatura; itiraz süresi, iptali ve iadesi açısından da matbu fatura ile benzerlik gösteriyor. VUK ve Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) fatura için belirlenen hükümler, bunlar için de geçerli.

Kağıt faturalar gibi e-arşiv faturaların da iptal süresi 7 gün. Fatura keserken hata yapabilir ya da başka bir sepebten ötürü faturayı iptal etmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda e-arşiv sistemi üzerinden gönderilen e-faturanızı 7 gün içerisinde iptal etme şansınız var. Karşı taraf gönderdiğiniz e-faturayı 7 gün içerisinde onaylamak ya da reddetmek durumunda. Herhangi bir aksiyon gerçekleşmediği takdirde faturalar otomatik olarak onaylanıyor.

Peki, alıcı faturayı reddederse? Bahsettiğimiz gibi alıcının kanunen 7 gün içerisinde faturayı reddetme hakkı mevcut. Bu süre içerisinde reddedilen faturalar için bir iade faturası düzenlenmesine gerek yok. 7 gün geçtikten sonra sistem onay ve red işlemlerine kapandığından bu süreden sonraki red işlemleri için bir aide faturası düzenlenmesi gerekir.

e-Arşiv faturanın iptali nasıl yapılır?

Hem e-fatura hem de e-arşiv faturanın iptal ve iade süreçlerinin detaylarını aşağıda okuyabilirsin:

  • Alıcı bir şirkete sahipse:

e-Fatura ve e-arşiv faturanın iptal süresi tıpkı tüm ticari faturalar gibi 7 gün. Dolayısıyla alıcının da e-fatura ya da e-arşiv faturayı, faturanın resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içinde reddetme hakkı saklı. Eğer bu süreyi aşarsa, yeni bir e-fatura oluşturarak müşteriye göndermelidir. Bu işleme mahsuplaşmak denir.

Müşterinin aldığı malı satıcıya iade etmesi durumunda düzenlenen belge olan iade faturası hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacın varsa ilgili yazımızı okuyabilirsin:

  • Alıcı bireysel müşteri ise:

Bir ürünü iade etmek isteyen müşteri, firması yoksa iade faturası kesemez. Ayrıca tüketici hakları gereği ürününü 30 gün boyunca iade etme hakkına sahiptir. Satıcının önceden belirlediği şartlara göre itiraz ve iade işlemleri gerçekleştirilir. Eğer satış internet üzerinden gerçekleştiyse müşteri ürünü iade etmek istediğinde elektronik ortamdan kendisine gönderilen faturanın kâğıt çıktısını alıp iadeye ilişkin bölümünü doldurabilir ve ürünle birlikte satıcıya gönderebilir. Kimi e-arşiv faturalar ise kendiliğinden iade bölümüne sahiptir. Müşteri iade etmek istediği ürünü, eline ulaşan e-arşiv faturanın bu bölümünü doldurarak satıcıya geri gönderebilir.

e-Fatura mükellefi olmak

Eğer sizler de günümüz teknolojisinden yararlanmak ve faturalarınızı elektronik ortama taşımak istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden e-fatura başvurusu yapabilirsiniz. Günümüzde işletmelerin gündeminde büyük bir yer tutan e-dönüşüm uygulamalarından e-fatura ve e-arşiv sistemlerini MikroX ile kullanabilir, fatura kesme işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.