e-Arşiv faturanın iptali ve iadesi nasıl yapılır?

28 Ocak 2021

Günlük hayatımızın bir parçası olan e-Fatura ve e-arşiv fatura, yalnızca kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumaya yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda faturalama süreçlerini de hızlandırıyor. Aynı pratiklik, e-fatura ve e-arşiv faturanın iptali ve iadesinde de dikkat çekiyor.

e-Fatura ve e-arşivin kolaylıkları

Faturalama süreçlerini sadeleştirip hızlandıran, yazdırma, kargolama gibi adımları ortadan kaldırdığı için hem masrafları ve iş yükünü azaltan hem de takibi kolaylaştıran e-fatura ve e-arşiv artık bir ihtiyaç.

e-Arşiv faturanın iptali ve iadesi

Hayatımızı daha pratik hale getiren e-fatura ve e-arşiv iptal ve iade süreçlerinde de kolaylık sağlıyor. Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre tıpkı matbu fatura gibi yasal olan e-fatura ve e-arşiv fatura, itiraz süresi, iptali ve iadesi açısından da matbu fatura ile benzerlik gösteriyor. VUK ve Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) fatura için belirlenen hükümler, e-fatura ve e-arşiv fatura için de geçerli.

e-Arşiv fatura nasıl iptal edilir?

Hem e-fatura hem de e-arşiv faturanın iptal ve iade süreçlerinin detaylarını aşağıda okuyabilirsin:

  • Alıcı bir şirkete sahipse:

e-Arşiv faturanın iptal süresi nedir? e-Fatura ve e-arşiv fatura, tıpkı tüm ticari faturalar gibi gönderildikten 7 gün sonra iptal edilebilir. Dolayısıyla alıcının da e-fatura ya da e-arşiv faturayı, faturanın resmileştiği tarihten itibaren 7 gün içinde reddetme hakkı saklıdır. Eğer bu süreyi aşarsa, yeni bir e-fatura oluşturarak müşteriye göndermelidir. Bu işleme mahsuplaşmak denir.

Müşterinin aldığı malı satıcıya iade etmesi durumunda düzenlenen belge olan iade faturası hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacın varsa ilgili yazımızı okuyabilirsin:

  • Alıcı bireysel müşteri ise:

Faturası kesilip gönderilmiş bir ürünü iade etmek isteyen müşteri, firması yoksa iade faturası kesemez. Ayrıca tüketici hakları gereği ürününü 30 gün boyunca iade etme hakkına sahiptir. Alışveriş yaptığı firmanın daha önce ibraz ettiği şartlara uyarak itiraz ve iade işlemlerini gerçekleştirebilir. Eğer satış internet üzerinden gerçekleştiyse müşteri ürünü iade etmek istediğinde elektronik ortamdan kendisine gönderilen faturanın kâğıt çıktısını alıp iadeye ilişkin bölümünü doldurabilir ve ürünle birlikte satıcıya gönderebilir. Kimi e-arşiv faturalar ise kendiliğinden iade bölümüne sahiptir. Müşteri iade etmek istediği ürünü, eline ulaşan e-arşiv faturanın bu bölümünü doldurarak satıcıya geri gönderebilir.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.