e-Arşiv görüntüleme işlemi nasıl yapılır?e-Arşiv görüntüleme işlemi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazıda anlattık.

e-Arşiv fatura nedir, neden ve kime düzenlenir?

  • e-Arşiv, e-fatura uygulamasını kullanmayan bireysel kullanıcı ve tüketiciler için düzenlenir. e-Fatura gibi elektronik ortamda düzenlenip paylaşılır ve saklanır.
  • Gerekirse dijital olarak ibraz edilen e-arşiv, tıpkı e-fatura gibi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiş format ve standarda göre hazırlanır.
  • İçeriğinde ise Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) belirlediği bilgiler yer alır.
  • Bireysel tüketicilere satış yapan şirketler hazırladıkları e-arşiv faturayı müşterilerine e-posta ile gönderir.
  • e-Arşiv faturanın ikinci sayfası elektronik ortamda otomatik olarak saklanır.

Kimler e-arşiv uygulamasını tercihen kullanabilir, kimler kullanmak zorundadır?

e-Arşiv kullanıcısı olmak için e-fatura kullanıcısı olma koşulu aranır. Hem e-fatura hem de e-arşiv kullanıcıları e-fatura mükellefi olmayan mükelleflere e-arşiv faturası gönderebilir. Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre 1 Ocak 2019 itibarıyla internetten mal veya hizmet satan yapan şirketlerden cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler zorunlu olarak e-arşiv uygulamasına geçtiler. e-Arşiv, e-fatura kullanmadan kullanılamadığından e-fatura kullanmak zorunda olan firmalar, otomatik olarak her iki uygulamaya da geçmiştir.

e-Fatura mükellefine e-arşiv faturası kesilir mi?

e-Arşiv görüntüleme hizmeti

Eğer e-arşiv fatura uygulaması kullanmaya başlamak ve bununla birlikte e-arşiv fatura görüntüleme servisini almak istiyorsanız bu hizmeti veren firmalardan size uygun olanını seçip kendilerinden destek alabilirsin.

Tüm yasal ve ticari evrakınızı dijital ortamda güvenli şekilde uzun yıllar saklamanızı sağlayan e-arşiv hesabınızı hiçbir donanım ya da yazılım bedeli ödemeden MikroX ile kolayca etkinleştirebilirsin. Yapman gereken ilk şey bir mali mühür edinmek, ardından da https://www.mikrox.com.tr/‘ye girerek hemen kaydını oluşturmak.

Mali mühür nedir, nasıl alınır?

MikroX ve e-fatura şimdi kaçırılmaz fiyata!

MikroX ile e-Fatura paketi bir yıl boyunca ayda sadece 30₺. MikroX’in e-fatura kampanyası hakkında detaylı bilgi için tıkla:

https://www.mikrox.com.tr/e-fatura-kampanyasi


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top