e-Fatura nasıl kesilir?

Eğer ilk kez e-fatura keseceksen bu yazı ile e-fatura kesme işlemlerinin aşamalarını öğrenebilirsin. Önce kimlerin e-fatura mükellefi olduğunu, önümüzdeki dönem için kimlerin e-faturaya geçmek zorunda olduğunu ve ciro limitiyle ilgili öngörülerden bahsedecek sonra da e-faturanın nasıl kesildiğini anlatacağız.

Kimler e-fatura mükellefi?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) güncel duyurusuna göre 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla e-fatura uygulamasına geçiş yapmak zorunda. Kısacası bu tarihten sonra bu özellikleri taşıyan tüm firmalar e-fatura mükellefi olacak.

Tebliğe göre e-fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu olan mükellefler, e-fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (izleyen senenin başından itibaren) e-defter uygulamasına da geçmek zorunda.

Ne zaman dek e-faturaya geçmen gerekiyor?

2018’de hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan firmalar e-defter 01.01.2020 tarihinde e-Defter’e geçişlerini tamamladılar. geçen mükellefler e-Defter uygulamasına geçişlerini 01.01.2021‘de gerçekleştirecekler.

Eğer 2018 ya da 2019 yılı hasılatı 5 milyon TL’yi geçtiyse geçtiğimiz Aralık’ta başvurularını tamamlayıp Ocak 2020 itibarıyla e-fatura ve e-defter kullanmaya başlamış olabilirsin. Bunu henüz yapmadıysan Temmuz 2020’ye dek vaktin var. e-Fatura başvurusunda bulunmak için önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) mali mühür talep etmen gerektiğini hatırlatalım. Eğer bir şahıs şirketin varsa mali mühür yerine e-imza ile de başvurabilirsin.

e-Faturaya neden geçmelisin?

e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmen gereken 7 şey

Temmuz 2019’da ciro limiti düşebilir

GİB’in yayınladığı taslak tebliğler, ciro limitlerinin Temmuz 2019’da düşürülebileceğini haber veriyor. Bu konuyu takipteyiz, gelişmeler oldukça seni de haberdar edeceğiz!

e-Faturaya MikroX ile zahmetsizce geç

e-Faturaya MikroX’in fiyat avantajından faydalanarak zahmetsizce geçebilirsin. Şimdi MikroX ve avantajlı e-Fatura programı paketi bir yıl boyunca ayda yalnızca 30₺.

MikroX’ten nasıl e-fatura kesebilirsin?

Eğer e-faturaya geçiş sürecini tamamlamış ve mali mührünü almışsan MikroX üzerinden e-fatura kesmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsin:

  • Gelirler menüsünden altındaki ‘Faturalar’a girip yeni fatura kaydı yap
  • Faturanı kaydet
  • Çıkan ekrandan ‘Fatura detayına git’ butonuna tıkla
  • Fatura detay sayfasının sağ üst köşesindeki ‘İşlemler’ menüsünden ‘e-fatura oluştur’ seçeneğini işaretle.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.