e-SMM Nedir? e-serbest meslek makbuzu Zorunluluğu



Tüm serbest meslek mensupları için kağıt makbuz dönemi sona erdi. Peki e-Serbest Meslek Makbuzu ne zamandan beri zorunlu? Soruyu bu yazıda cevapladık.

e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) nedir?

e-Serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbabının, mesleki çalışmalarıyla alakalı tahsilatları için düzenleyip kestiği serbest meslek makbuzunun dijital versiyonudur.

e-Serbet Meslek Makbuzuna geçiş zorunluluğu ne zaman başladı?

19 Ekim 2019’da Resmî Gazete Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği yayınlandı ve e-Serbest Meslek Makbuzu’nun kullanımının 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu hale geldiği bildirildi. Serbest meslek erbabı, tebliğin yayınlandığı tarihten itibaren diledikleri zaman e-Serbest Meslek Makbuzu’nu kullanmaya başladı. Uygulamaya kendi isteği ile katılanlar, zorunluluğun başladığı tarihe kadar yalnızca birini seçmek üzere dilerlerse kağıt Serbest Meslek Makbuzu dilerlerse e-Serbest Meslek Makbuzu düzenleme hakkına sahipti.

Tebliğin detayları şöyleydi:

  • 1 Şubat 2020 tarihi itibarıyla çalışmalarına devam etmekte olan mükelleflerin 1 Haziran 2020 tarihine dek e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olması zorunludur.
  • 1 Şubat 2020 tarihinden (bu tarih de dahil olmak üzere) itibaren faaliyetine başlayacak olan mükelleflerin işe başladıkları ayı takip eden üçüncü ayın sonuna dek e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına dahil olması zorunludur.
  • Bu iki tarihten itibaren tüm Serbest Meslek Makbuzu belgelerinin e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunludur.

e-Serbest Meslek Makbuzu’na kolayca geçiş yap

Artık sen de dilediğin zaman e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına başvuruda bulunabilir, aynı gün kullanmaya başlayabilirsin. Dilersen MikroX’ten e-Fatura başvurusu da yapabilir, hizmetimizden hemen faydalanabilirsin!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top