Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyetiEvden e-ticaret yapanlara 2019 başında devletten destek geldi. Artık evinde ürettiği ürünleri internetten satanlar elde ettikleri kazancın 30 bin lirası için vergiden muaf tutuluyor. Özellikle evden çalışan kadınların ekonomiye katılımını artıran kanunla ilgili detaylar bu yazıda.

Belirli ürünlerin internetten satışı için ‘esnaf muafiyeti’

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ekonomiyi rahatlatmak ve evinden üretim yapan vatandaşların yolunu açmak adına vergi alanında desteklerin olduğu yeni bir torba yasayı meclisten geçirdi. Ocak 2019’da uygulanmaya başlayan yasa, vatandaşların evden ürettikleri ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamda satanların esnaf muafiyetinden faydalanmasını sağlıyor. Yasa sayesinde sen de evinde ürettiğin havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri bir iş yeri açmadan satabilirsin.

30 bin TL’nin altına vergi yok

Kanun, vatandaşların evlerinde ürettiği ürünlerin internetten ya da sosyal medyadan satışından kaynaklanan gelirlerin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyen bölümünü vergiden istisna hale getirdi. Bahsettiğimiz miktar, bu sene, yani 2019 için yaklaşık 30 bin TL’ye denk geliyor.

Vergi muafiyeti yalnızca kadınlar değil herkes için geçerli

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in açıklamasına göre yasa yalnızca kadınları değil, tüm vatandaşları kapsıyor. Bilgiç’in diğer açıklamaları ise şöyle: “Esnaf muafiyeti kapsamında KDV yok. Orada herhangi bir tavan da yok, bu devam ediyor. 30 bin TL tavanı biraz daha yukarıya çekilebilir. Önümüzdeki sene bu madde tekrar önümüze gelir, 60 bin ya da 70 bin TL’ye çıkarmak için çalışabiliriz. Evden çalışan, başka bir iş yapmayan herkes bu muafiyetten faydalanabilir.”

Kadının ekonomiye katılımı açısından önemli

Yalnızca kadınları değil tüm  vatandaşları kapsıyor olsa da yasa ev kadınlarının önünü açıyor ve internetten kazandıkları müşteriler sayesinde işlerini büyütmelerini sağlıyor. Kadının ekonomiye katılımını teşvik eden yasa, gerek üretimi artırması gerekse ekonomimize katkı sunması açısından oldukça değerli.

Tüm gelir giderlerini ön muhasebe programları ile kolayca takip edebilirsin.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top