Freelance çalışanlar nasıl serbest meslek makbuzu (SMM) keser?

21 Eylül 2020

Eğer freelance düzende çalışıyor ve serbest meslek kazancı elde ediyorsan hizmetlerinin vergilendirilebilmesi için serbest meslek makbuzu (SMM) kesmen gerekiyor demektir. Peki nasıl zahmetsizce serbest meslek makbuzu kesebilirsin?

Serbest meslek erbabının mesleki faaliyetlerini ilgilendiren tüm tahsilatı için düzenlemekle ve kesmekle yükümlü olduğu serbest meslek makbuzu, ücret tahsilinin yapıldığının bir kanıtıdır. Serbest meslek makbuzunu, fatura ya da fiş muadili olarak düşünebiliriz.

Serbest meslek makbuzu (SMM) nedir, nasıl kesilir?” ve “Serbest meslek makbuzu (SMM) ne zaman düzenlenir?” başlıklı yazılara da göz atmak ister misin?

Serbest meslek makbuzu ile fatura arasında ne fark vardır?

Serbest meslek makbuzu ile fatura arasındaki en önemli fark, serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisinin olmasıdır. Serbest meslek makbuzuna uygulanan stopaj oranı son vergi düzenlemesiyle birlikte yüzde 22’dir.

Serbest meslek makbuzu kesenler hangi vergiyi öder?

Serbest meslek makbuzunda, hem stopaj (gelir vergisi), hem de KDV bulunur. Brüt tutar üzerinden stopaj yüzde 22, KDV ise yüzde 18’dir. Stopaj, muhtasar beyanname ile serbest meslek makbuzu kesenin müşterisi tarafından, serbest meslek erbabı adına ödenir. KDV ise, serbest meslek makbuzu kesen tarafından ödenir.

Serbest meslek makbuzu nasıl kesilir?

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için öncelikle vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açtırmalısın. Ardından, anlaşmalı matbaalarda serbest meslek makbuzları bastırabilirsin. Verdiğin bir hizmetin sonrasında, bu makbuzu doldurup aslını müşterine vermeli, karşılığında da hizmet bedelini tahsil etmelisin.

Serbest meslek makbuzunu kolayca kesmenin yöntemi nedir?

Serbest meslek makbuzunu kesmeden önce KDV ve stopaj hesaplamaları yapman, makbuzu detaylı biçimde hazırlaman, sonra da tahsilat takibi yapman gerekir. Fakat, tüm bunları MikroX sayesinde birkaç dakika içinde yapabilirsin. Nasıl mı?

  • MikroX’in sol menüsünden (+)Gelirler sekmesinin altındaki Faturalar‘a gel.
  • Sağ üst köşedeki Fatura Ekle butonuna tıkla.
  • Müşteri, tarih gibi bilgileri girdikten sonra hesapladığın tutarı birim fiyat satırına gir.
  • KDV oranını seç ve ürün/hizmeti ekle.
  • Faturayı kaydet ve yazdır.

İşte serbest meslek makbuzun hazır!

Serbest meslek makbuzu (SMM) hesaplama” sayfamıza da göz atmak ister misin?


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.