Gelir gider takibini Excel yerine MikroX’te yapmak sana ne fayda sağlar?

17 Aralık 2020

Kimi zaman, tahsilat ve ödeme gibi hayati konularda yapılan bazı küçük hatalar, beklenmedik sorunlara dönüşerek şirketlerin geleceğini tehlikeye atabiliyor. Büyük hayallerle uzun zaman emek vererek, her bir adımını ince ince hesaplayıp kurduğun şirketi her koşulda korumak isteyeceğini biliyoruz. Bunun için, gelir ve giderlerini kolayca takip ederek paranı etkin biçimde yönetmeni öneriyoruz. Peki bunu nasıl yapabilirsin?

Bir işletmenin en önemli finansal göstergelerinden biri kârlılık seviyesidir. Ancak kâr ediyor dahi olsan, nakit akışın istenen seviyede olmadığında finansal anlamda birçok tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsin.

Nakit akışı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istersen, Mikro Blog‘da paylaştığımız “Nakit akışı nedir, nasıl yönetilir?” yazımıza da göz atabilirsin.

İşte tam da bu sebeple bilanço tablosu hazırladığını, gelir ve nakit akışını düzenli olarak kontrol ettiğini tahmin ediyoruz. Peki bu tabloları ve kontrolleri etkin biçimde yapmanı sağlayarak zamanını ve enerjini sana geri veren bir ön muhasebe programın var mı? Yoksa bir sürü notun, klasörün ve Excel dosyasının arasından yolunu bulmaya mı çalışıyorsun?

Excel’de bir dolu karmaşık formülle oluşturacağın tabloyu, MikroX’te tek tıkla yaparsın. Tahsilat ve ödemelerinin durumunu bir bakışta görebilir, gelir ve giderlerini güncel olarak takip edebilir, işletmenin nakit akışını kontrol altında tutabilirsin. Nasıl mı?

MikroX’in Gelir ve Gider Takip Programı’ndan aşağıdaki kontrolleri kolayca gerçekleştirebilirsin:

  1. Kasa Takibi: Farklı döviz cinsinden kasalarını ekleyerek para giriş ve çıkışlarını kontrol edebilirsin.
  2. Banka Takibi: Tüm banka hesaplarını ekleyerek nakit giriş çıkışını kolayca yapabilirsin.
  3. Tahsilat Takibi: Tahsilat ekleyerek müşteri bakiyelerinin durumunu güncel olarak görebilirsin.
  4. Ödeme Takibi: Ödeme ekleyerek borçlarını kapatabilir ve tedarikçilerinin takibini yapabilirsin.
  5. Çalışan Takibi: Çalışan ekleyerek çalışanlarının yaptığı harcamaları izleyebilirsin.
  6. Gider Belgeleri: Vergi, maaş ve diğer kategorilerde gider kalemleri ekleyebilirsin.

 MikroX sana ayrıca, gelecek haftalar içindeki nakit akışını da gösterir. Böylece, hem yakın zamanda yapman gereken ödemeleri hem de tahsilatları görüntülersin. Ayrıca, “raporlar” bölümündeki satış, gider, tahsilat ve ödeme raporlarıyla, ister geçen haftanın, ister son 30 günün, ister belirlediğin özel bir tarih aralığının durumunu görürsün.


Eğer sen de gelir ve gider takibini kolayca yapmak ve enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilir ya da Mikro’nun işletmene uygun diğer çözümlerine göz atabilirsin.