Kimler çek karnesi alabilir?

21 Eylül 2020

Taze bir girişimci olarak çek karnesine ihtiyacın olup olmadığını nasıl anlarsın? Eğer olduğuna kanaat getirirsen nasıl çek karnesi alabileceğini biliyor musun? Her iki sorunun cevabını da bu yazıdan öğrenebilirsin.

Çeke dair daha detaylı bilgi edinmek için “Çek nedir, nasıl tahsil edilir?” başlıklı yazıya da göz atmak ister misin?

Ticaretin en önemli araçlarından biri olan çek, bir kimsenin bankadaki hesabından, belgede yazılı miktar kadarının belgede adı yazılı olana ya da onun belgeyi havale ettiği kimseye ya da belgeyi taşıyana ödenmesi için düzenlediği, biçim ve özellikleri belirli bir ödeme aracıdır. Bankaya hitaben yazılıp Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre düzenlenen ve kıymetli evrak statüsünde olan çeklerin hukuki açıdan vadesi yoktur. Ancak çek kullananlar ticari adap gereği çekin vadesini bekler.

Kimler çek defteri alabilir?

Çek defteri sahibi olmak, ticari hayatta hala prestij göstergesi olarak kabul edilir.  Bankalarla kredi ilişkisi olan ve ticari işlerinde problem yaşamayan tüm firmalar bankalarına belli belgeler sunup teminat göstererek çek karnesi alabilir. Hemen her banka çek defteri başvurusu kabul eder ancak çek defteri çıkarırken her şeyden önce banka seçimine dikkat etmek gerekir. Başvuru süreci ve belge listesi bankadan bankaya değişmekle birlikte hemen her bankanın çek karnesi için istediği belli belgeler şunlardır:

  • Kimlik belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Sabıka kaydı

Bu belgelerle birlikte, kullanıcıdan maddi teminat göstermesi de beklenir. Standart bir çek defterinin toplam 10 sayfası bulunur ve bankalar her bir sayfa için belli bir ücretin teminat olarak gösterilmesini ister.

Banka eğer firman ve ortaklarınla ilgili kontrollerinde olumsuz istihbarat alırsa (karşılıksız çıkan çek, protesto edilen senet gibi) çek karnesi başvurunu da olumsuz sonuçlandırabilir.

Çek karnesine gerçekten ihtiyacın var mı?

Çek karnesine ihtiyacının olup olmadığının kararı ticari hayatının geleceği için oldukça önemlidir. Ödeme planları, satış öngörüleri, gelir-gider yönetimi ve benzeri konular bu kararı alırken sana yardımcı olabilir.

Eğer sermayene güveniyorsan, gelir ve giderlerine, bilanço tablona hakimsen, yakın geleceğini bugünden öngörebiliyorsan çek defteri kullanmayı düşünebilirsin. Aksi takdirde, ödemelerini çek yazarak değil vadesi uzun ve aylık olarak ödeyebileceğin kredilerle yapmanı öneririz. Pek çok kredi türü, sunduğu ödeme kolaylığı sayesinde senin için daha etkili bir finansman olabilir.

Çek defterinin yalnızca seni ve işletmeni değil çekin el değiştireceği herkesi yani tüm piyasayı etkileyebileceğini daima hatırlamalısın.

Çekle ödeme almak yerine ne yapabilirsin?

Çek, senin işin ya da sektörün için ödemesini kolayca alabildiğin bir finansman türü olmayabilir. Bu açıdan işletmen için risk taşıyabilir. Ayrıca çekin istihbaratıyla uğraşarak vakit kaybetmek istemeyebilirsin. Böyle bir durumda, sana yapılacak tahsilatı bir POS cihazıyla garanti altına alabilirsin. Hemen her firmanın ticari kredi kartı bulunur. Sen de ödemelerini müşterilerinden küçük bir banka komisyonu karşılığında kredi kartı ile alabilirsin.


MikroX ile çek ve senet takibi de yapabileceğini biliyor muydun? Gelir ve giderlerini kolayca takip etmek, asıl enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.