Mail order nedir, nasıl yapılır?

14 Aralık 2020

Bir ödeme yöntemi olan mail order nedir, nasıl yapılır?

Mail order nedir?

Fiziksel olarak kredi kartı kullanılmadan, kart bilgilerinin pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla yapılan satışlara mail order denir. Mail order’da alıcı ve satıcı aynı yerde olabileceği gibi farklı mekanlarda da olabilirler. Kredi kartı bilgileri bir forma doldurulur.

Mail order nasıl ödeme alır?

Bir şirketten ürün ya da hizmet satın aldığında sana e-posta yoluyla bir ödeme formu gönderip senden kimlik ve kredi kartı fotokopisi talep ettiklerinde alışverişi mail order yoluyla gerçekleştiriyorsun demektir. Söz konusu bilgiler, formda bulunan tarih dışında haberin olmadan yeniden kullanılmaz.

Mail order’ın diğer alışveriş türlerinden farkı, kredi kartına fiziksel olarak ihtiyaç bırakmamasıdır. Bu özelliği haricinde tüm diğer ödeme yöntemleriyle aynı şekilde alışveriş yapma imkanı tanır. Mail order ile de tek çekimli veya taksitli alışveriş yapılabilir. Tıpkı diğer satışlarda olduğu gibi pos bankası kart bankasından otorizasyon alır ve slip üretir.

Mail order güvenli midir?

Kimlik ve kart bilgileri paylaşıldığı için mail order’ın güvenliği hakkında endişe duyulabilir. Kredi kartı bilgilerinin kopyalanması, kart hamilinin bilgisi dışında alışveriş yapılması, kimlik bilgileriyle sahte kimlikler üretilmesi ya da şirket açılması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Tüm bu tatsız durumları önlemek amacıyla mail order yöntemiyle işlem yaparken sanal kart kullanmanda fayda var. Mail order yerine sanal pos ile ödeme alan firmaları tercih etmek de daha güvenli olabilir. Sanal pos, 3D Secure sistemini kullanarak ödeme aldığı için kart güvenliği açısından risk taşımaz.

Uluslararası Visa ve Mastercard kuralları, habersiz olarak yapılan mail order işlemlerinde kart hamilini korur. Eğer kart sahibi, mail order ile alınan bir ödeme için “Ben yapmadım” derse, hem bu itiraz nedeniyle hem de işlem PIN ya da 3D Secure gibi benzersiz bir şifreyle doğrulanmadığı için sorumluluk işyerine aittir. Bu durumda karttan çekilen tutar işyeri hesabından alınıp kart sahibine iade edilir. Kısacası, mail order yöntemi kart sahibini de ona satış yapan firmayı da tam olarak koruyamıyor. Tam da bu sebeple devlet kurumları da mail order yönteminin kaldırılması için girişimlerde bulunuyor. (BDDK’nın da bu konuyla ilgili bir tebliği bulunuyor.)


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.