Mobil muhasebe programıMuhasebe programı nedir ve neden kullanılmalıdır?

Muhasebe programı, faturalandırılması zorunlu kılınmış ürün ve hizmetlerin takip edildiği, bir ya da birden fazla müşteriyle ilişkili olabilecek mali detayları takip etmeye yarayan yazılımın adıdır. Muhasebe yazılımlarının kullanımı 1994 yılında başlamıştır. İlk zamanlar sadece basit ihtiyaçları karşılayan bu yazılımlar artık her türden muhasebe ihtiyacını ciddi şekilde karşılayabiliyor. Çoğu firma, gelir ve giderlerinin dolayısıyla net durumlarının takibinin yapılması, alım-satım gücü gibi değerlerinin takibiyle ödenecek vergilerden haberdar olunması kendi muhasebesini tutmak zorundadır.

Yasal bir zorunluluk ve aslında bir verimlilik olarak da görebileceğimiz muhasebe, eskiden Excel programı ya da takip defterleri aracılığıyla kaydedilirdi. Bir firmanın fatura, makbuz, fiş, hesap belgesi gibi evraklarının sürekli toplanmasını, kaydedilip işlenmesini gerektiren muhasebe aşaması, küçük firmalar için bu yöntemle halledilse bile işlem yoğunluğu yüksek olan şirketlerde muhasebeyi böylesine uğraştırıcı yöntemlerle takip etmek zorlu ve yoğun bir süreçtir.

Kayıt defterleri ya da Excel gibi yazılımlar genel olarak bir muhasebe
programının sunacağı modüler yapıda olmadığı için bu tarz araçlarla muhasebe yapmak verimsizliğinin yanı sıra zaman ve iş yüküne neden olur. Büyük veya küçük fark etmeksizin, iş yükü yüksek olan ve mali durumunu sürekli, anlık, doğru bilgiler eşliğinde takip etmek isteyen firmalar çeşitli muhasebe programlarını tercih ederek bu yoğun süreci verimli kılabilirler.

Elektronik ortama aktarılan muhasebe programları aracılığıyla farklı kalemlerden veriler tek bir kanalda toplanabilmektedir. Muhasebe programları, bir Excel veya defterde bulamayacağınız ekstra özelliklere sahiptir. Örnek olarak, kaydettiğiniz tüm verilere ilişkin işlem takibi kolaylıkla yapabilir ve istediğiniz an kapsamlı istatistik verilerine ulaşabilirsiniz.

Mobil muhasebe programı nedir ve neden tercih edilebilir?

Ticaret sektöründe hizmet veren firmaların planlamasını çok doğru ve anlık bir şekilde yapması ve takiple hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde içinde olduğu işte ne uzun vadede para kazanabilir ne de büyüyebilir. Ticarette gelir gider dengesi çok önemlidir. Eğer ki gelir miktarı gider miktarından az ise o zaman kar durumu beklenemez hatta bir zaman sonra da sektörün içerisinde var olmadan kaybolup gidile riski meydana gelir. İster küçük bütçeli bir firma olsun ister büyük bir holding, şirket olsun mutlaka para hesabı net bir şekilde yapılmak zorundadır. Alacak ve
vereceklerin yani gelir ve gider durumlarının takibi yapılmadığında da kar ve zarar dengesinin tutturulması pek de olası değildir. Muhasebe programlarını tercih edip kullanarak bu işlemler takip edildiğinde aslında bir anlamda da bu tarz para işlemleri doğru ve anlık bir şekilde düzene koyulmuş ayrıca takip işlemi olarak da kayıt işlemi olarak da iş yükü azaltılarak kolaylaştırılmış olur. Bu da firmanın borç dengesinin net
olarak kontrol altında kalmasını sağlayacaktır. Android ve İOS cihazlarla uyumlu mobil muhasebe programları, bunun tamamlanmasını bir açıdan sağlamaktadır.

Android ve iOS cihazlarınıza uygulamamızı indirerek kolaylıkla kullanabilirsiniz. Firmanız için bir muhasebe programı kullanmak istiyorsanız, öncelikle ilk aşamada ne tarz bir muhasebe programına ihtiyaç duyduğunuzu belirleyip buna göre aksiyon almalısınız.

Mikro Yazılım web tabanlı ön muhasebe çözümü: MikroX 30 yıldır 105 bin müşteriye 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile kurumsal süreçlerde destek veren ve yerli bir şirket olan Mikro Yazılım’ın muhasebe ihtiyaçlarınız için özel olarak geliştirdiği web tabanlı yeni ön muhasebe çözümü MikroX ile hemen tanışın!


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Top