Muhasebecini nasıl seçmelisin?

17 Eylül 2020

Eğer taze bir girişimciysen, yalnızca şirket muhasebesini tutması ve Maliye ile olan işlerini yürütmesi için değil, faaliyetlerinin ve yatırımlarının karlılığı hakkında bilgi ve danışmanlık vermesi için de muhasebeciye ihtiyacın olabilir. Peki muhasebecini hangi kriterlere göre seçmelisin?

Muhasebecini seçerken sahip olduğu donanıma dair pek çok faktöre dikkat etmelisin. Fakat hukuk bilgisi, mevzuat takibi, müşteri portföyü gibi sorguya açık konularla birlikte güven duygusu gibi ölçülmesi daha zor bir faktör vardır ki belki de en önemlisi odur. Güvenebileceğin bir muhasebecinin olması yalnızca işlerini kolaylaştırmaz aynı zamanda gönül rahatlığıyla çalışmanı sağlar.

“Mali müşavir kimdir ve ne iş yapar?” başlıklı yazıyı da okumak ister misin?

 

İyi bir muhasebeciyi hangi özelliklerinden tanırsın?

  • Düzenli çalışmasından: Çünkü çok çeşitli evrak ve dosya takibi daima düzenli çalışmayı gerektirir.
  • Zamanı iyi yönetmesinden: Muhasebeyle ilgili konularda zamanın geçmesi, ceza anlamına gelebilir. Bu yüzden seninle görev ve sorumluluk alanına giren her konuda zamanında iletişime geçen, gerekli aksiyonları zamanında alan ya da almanı sağlayan muhasebecilerle çalışmalısın.
  • Sözel yeteneğinden: Muhasebeciler, insan ilişkilerine dayalı işler yaptıkları için kendine güvenen ve güvenini karşı tarafa yansıtabilen kimseler olmalıdır. Kamu kuruluşlarında sizi temsilen gerçekleştirdikleri işleri de hesaba katarsak sözel yeteneklerinin gelişmiş olmalarının önemli bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.
  • Standartlara uygun davranmasından: Kamu kurum ve kuruluşlarının düzenine uyan, tüm resmi işlerinizi bu düzene uygun şekilde gerçekleştiren, muhasebenizi de kitabi şekilde tutan bir muhasebeci işlerinizi kolaylaştırır.
  • Vergi bilgisinden: Birlikte çalışacağın muhasebeci, vergi muhasebesine hakim olmalı. Vergi iadesi, yatırım indirimi gibi konularda seni daima doğru yönlendirmeli. Bununla birlikte, yalnızca vergi beyannamelerini hazırlamakla kalmayıp sana vergi planlaması konusunda da destek vermeli.
  • Danışmanlık kabiliyetinden: İyi bir muhasebeci, her ay bilanço ve gelir tablosu sunumu yapmanın ötesine geçerek sana işlerinizi büyütmek konusunda da yardım etmelidir. Yalnızca danıştığınız konularda değil, kendisinin işletmene dair gelişime açık gördüğü her konuda sana bilgi vermelidir. İç kontrol, risk yönetimi, karlılık gibi konularda donanımlı olmalıdır.
  • Güncelliğinden ve hukuk bilgisinden: Muhasebeyi ilgilendiren tüm güncel konuları takip eden, Vergi Usul Kanunu’nu adı gibi bilen, Ticaret Hukuku’na ve Sosyal Güvenlik Mevzuat’ına hakim bir muhasebeci işletmen için bir nimettir.
  • Teknolojiyi kullanışından: Artık yaptığımız işin her alanında bilgi teknolojilerinden faydalanıyoruz. Tıpkı senin gibi teknolojiyi işine adapte etmiş bir muhasebeciyle çalışırsan hem zamandan hem de paradan tasarruf edersin.

Finansal operasyonlarını daha kolay yönetmeni sağladığı için hem birlikte çalıştığın muhasebecinin hem de senin işini kolaylaştıran MikroX’i 15 gün ücretsiz denemeye ne dersin?