Serbest Meslek Makbuzu (SMM) nasıl hesaplanır?

18 Eylül 2020

Serbest meslek erbabısın ve serbest meslek makbuzu düzenlemen gerekiyor. Peki makbuzda yer alacak tutarların vergi hesaplamasını nasıl yapmalısın?

Serbest meslek makbuzunun nitelikleri ve bu makbuzu nasıl kesmen gerektiğini mi merak ediyorsun? O halde dilersen “Serbest meslek makbuzu nedir, nasıl kesilir?” yazısına göz atabilirsin.

Serbest meslek makbuzu kesmek için ne yapmalıyım?

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için öncelikle vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açtırmalısın. Sonra, anlaşmalı matbaalarda serbest meslek makbuzları bastırmalısın. Verdiğin hizmetin ardından ise, SMM’yi doldurup aslını müşterine vermeli, karşılığında da hizmet bedelini tahsil etmelisin.

Serbest meslek makbuzu düzenlerken neleri hesaplamalıyım?

  • Öncelikle, KDV’yi hesaba katarak brüt ücreti hesaplamalısın. KDV oranı %18‘dir. (Bu kısım, senin ödeyeceğin kısımdır.)
  • Ardından, brüt ücret üzerinden gelir vergisini hesaplaman gerekir. Gelir vergisi oranı son yasa ile %22 olmuştur. (Bu bedel, müşterin tarafından senin adına muhtasar beyanname ile ödenir.)
  • Son yapman gereken şey ise, brüt ücretten gelir vergisini düşerek KDV’yi ekleyerek alınacak net ücreti hesaplamaktır.

Tam bu noktada net ve brüt kavramlarını hatırlamak istersen;

Net: Müşteriden tahsil edilecek tutarın, vergiler düşüldükten sonra elde kalan kısmıdır. Senin cebine kalacak para miktarıdır.

Brüt: Net kazancın, üzerine vergilerin de eklendiği halidir.

Örnek bir SMM hesaplama 

Diyelim ki, müşterine brüt tutarı 250 TL olan bir hizmet sundun. Gerekli kesintileri yaptıktan sonra da kalan tutarı tahsil ettin. Bu durumda;

Brüt hizmet bedeli: 250 TL

%22 Gelir Vergisi –> 250  x 0,22 = 55 TL

Net Ücret 250 – 55 = 195 TL

%18 KDV –> 250 x 0,18 = 45 TL

Net: 195 + 45 = 240 TL


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.