SGK primi nedir?SGK primi nedir, neden alınır? SSK primi nasıl hesaplanır, 2021 senesi için kullanacağımız hesaplama yöntemi nedir? Bu yazıda bu soruları cevaplıyoruz. 

SSK/SGK primi nedir, neden ödenir?

SSK primi, işverenin çalışanları emekli olabilsin ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilsin diye ödediği bedeldir. Sosyal devletler, varlık amaçların uygun olarak, sigorta sistemleri aracılığıyla yurttaşlarının sağlık hizmetlerinden yararlanıp emekli olmasını sağlar. Bu sayede yurttaşlar kaza, hastalık ve yaşlılık hallerini mağduriyet yaşamadan geçirebilirler. SSK primleri de, işte tam olarak bu amaçla ödenir. SSK primi, her ay işveren tarafından ödenir. SSK primi, çalışanın aldığı brüt ücret baz alınarak hesaplanır ve prim miktarı kademeli şekilde zamlanır. Primleri ödenen çalışanlar, sağlık hizmetlerinden hem kendileri hem de aileleri için yararlanır. Çalışanlar, belirli koşulları karşılayınca emekli olur.

SGK primi nasıl hesaplanır?

İşverenin ödemesi gereken prim, çalışanın aylık olarak aldığı brüt ücret baz alınarak hesaplanır. Peki brüt ücret üzerinden SGK prim hesaplama nasıl yapılır? İşverenin ödeyeceği SGK primini hesaplamak için dikkat edilecek belli noktalar vardır. İşverenin belli teşviklerden yararlanması halinde brüt maaş üzerinden ödeyeceği SGK prim oranları da değişiklik gösterir. 

2021 için SSK primi nasıl hesaplanır?

2021 yılı için SSK prim hesabı nasıl yapılır? İşveren, 3 bin 577 TL 50 kuruşluk brüt asgari ücret alan bir işçi için eğer teşviklerden yararlanmıyorsa %32,5 oranında prim öder. Eğer çeşitli teşviklerden faydalanıyorsa sgk prim oranı daha düşük olur.

İşverenin teşvikten yararlanması için gerekli şartlar nelerdir?

  • Aylık prim ve hizmet bedellerini zamanında ödemek
  • Primleri zamanında ödemek
  • Kayıt dışı işçi çalıştırmamak
  • Borçsuz olmak ya da borcu yapılandırmış/taksitlendirmiş olmak
  • Prim borcu, idari para cezası, gecikme zammı ve gecikme cezasının olmaması
  • İşe alınan kişiyi işe giriş tarihi öncesindeki 6 aylık sigortalı sayısı ortalamasına ilave çalıştırıyor olmak

Sigortalı çalışanın teşvikten faydalanması için gerekli koşullar nelerdir?

  • 1 Mart 2012 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında işe alınmış olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • İşe alındığı tarih öncesindeki 6 ayda işsiz olmak

Hem işveren hem de sigortalı bu şartları sağlarsa 6111 sayılı teşviklerden faydalanılabilir.


Kolayca gelir ve giderlerini takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top