Sigorta primi nasıl hesaplanır?Hangi sektörden olursa olsun bir işletmenin önemli masraf kalemlerinden biri de personel giderleridir. Peki 2021 senesinde bir personelin işverene maliyeti nedir? Sigorta primleri nasıl hesaplanır? Bu yazıda bu soruların yanıtlarını veriyoruz! 

SGK sigorta primi nedir?

SGK primi, çalışanın sağlık hizmetlerinden faydalanıp emekli olmasını sağlayan, işveren tarafından ödenen bedelin adıdır. İşverenlerin aylık olarak ödemek zorunda olduğu SGK sigorta primleri, çalışanın aldığı brüt maaşa göre hesaplanır ve her yıl değişir.

SGK sigorta primi hesaplama

Sigorta primini hesaplamak için çalışanın net maaş, SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi kalemlerinin toplamından oluşan brüt maaş tutarını bilmemiz gerekiyor.

Fakat işçinin işverene maliyeti, brüt maaşla sınırlı değildir. Personelin işletmeye maliyeti, brüt maaş ile SGK işveren payı toplanarak elde edilir. Peki maaşta SGK sigorta ve işsizlik primini nasıl hesaplayabiliriz?

SGK ve işsizlik primi hesaplama

SGK ve işsizlik primleri belli oranlarda uygulanır. Bu oranlar brüt maaş için belirlenen taban ve tavan tutarlar arasındadır. 2021’de tavan tutar, 26.831,40 TL’dir, SGK primleri 26.831,40 TL üzerinden hesaplanır. 3.577,50 TL’lik taban tutar da asgari ücreti verir.


Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.

Top