Şirket vergi borcu nasıl sorgulanır?

5 Şubat 2021

İnternette en çok aranan konulardan biri de vergi borcu sorgulama. Peki bu işlemin Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) resmi internet sitesi ile e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabileceğini biliyor muydun?

Vergi borcu nedir?

Vergiyi doğuran olayın gerçekleşmesi sonucu vergi borcu da doğar. Gelirlerin beyanname ile zamanında beyan edilmesinden sonra ilgili tarihlerde ödenmelidir. Bu borçlar, trafik cezası, idari para cezası, Yurt-Kur harcı, yargı harcı gibi Vergi Dairesi’ne intikal eden tüm burçlardır.

Vergi borcu nasıl ödenir?

Vergi beyannamesi düzenlendikten sonra Vergi Dairesi beyannamenin karşılığında mükellefe bir tahakkuk fişi verir. Ödemeler de bu fişe göre yapılır. Tahakkuk fişiyle birlikte banka şubelerinden, internetten ya da Vergi Dairesi’nden ödeme yapılabilir. Vergi borçları mükellef adına mali müşavir tarafından gerçekleştirilemez.

Vergi borcu nasıl sorgulanır?

Vergi borcu nerelerden sorgulanır? Açıldığında yalnızca sürekli mükellefiyet sahip olan mükelleflere yönelik olan borç sorgulama hizmeti birkaç yıldır süreksiz mükellefiyet sahipleri ile mükellef olmayanlara da hizmet veriyor. Artık herkes, Borç Bilgilendirme Servisi Hizmeti sayesinde yalnızca TC kimlik bilgilerini girerek vergi dairelerine olan tüm borçlarını görüntüleyebilirler. Vergi borcu hem Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden hem de http://www.turkiye.gov.tr adresindeki e-Devlet sisteminden sorgulanabilir.

Vergi borcu GİB üzerinden nasıl sorgulanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi, tüm TC vatandaşları için borç sorgulama hizmeti sunuyor. Bu siteden, hem vergi borcu sorgulamayı hem de ödeme işlemini gerçekleştirmek mümkündür. GİB üzerindeki Borç Bilgilendirme Servisi’ne girerek yapacağın işlemle vadesi gelmiş borçlarınla birlikte vadesi gelmemiş borçlarını da görüntüleyebilirsin. Siteye ve söz konusu hizmete http://www.gib.gov.tr ve https://intvrg.gib.gov.tr linklerinden ulaşabilirsin. İnternet üzerinden işlem yaparak hem vakit hem de kağıt tasarrufu sağlayan sistemin cep telefonuna indirebileceğin bir mobil uygulaması da bulunuyor. GİB Mobil’i mobil cihazına indirmek de kullanışlı bir çözüm olabilir.

Vergi borcu e-Devlet üzerinden nasıl sorgulanır?

Vergi borcu, internette e-Devlet sistemi üzerinden de yapılabilir. e-Devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapmayı gerektiren hizmete https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkinden erişebilirsin.


Gelir ve gider takibi için çok vakit kaybetmeden enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.