SSK ve SGK Primi Nedir? SSK Primi Nasıl Hesaplanır?

SSK (SGK) primi nedir?


Sosyal devletlerde çeşitli sigorta sistemleriyle vatandaşların sağlık hizmetleri almaları ve emekli olmaları sağlanmaktadır. Bu sayede kaza, hastalık, yaşlılık gibi durumlarda yaşanabilecek bir takım mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanır. Ödenen SSK primlerinin amacı budur. Peki SSK primi nedir?


SSK primi işverenin çalışanlarının emekli olabilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yatırması gereken meblağın adıdır. Bu meblağın her ay işveren tarafından ödenmesi gerekir ve hesaplanması için çalışanın aldığı brüt ücret baz alınır. Ödenmesi gereken prim miktarları düzenli olarak zamlanır. Primleri ödenen kişilerin kendileri ve aileleri sağlık hizmetlerinden faydalanabilmekte, belli şartları karşılamaları durumunda da kişiler emekli olabilmektedirler.

SSK (SGK) primi nasıl hesaplanır?


İşverenin ödemesi gereken primin hesaplanmasında işçinin aylık aldığı brüt ücret baz alınır. Peki brüt ücret üzerinden SGK prim hesaplama nasıl gerçekleştirilir?
İşverenin ödemesi gereken SGK primini hesaplaması için birkaç hususa dikkat etmesi gerekmektedir.

İlk olarak işverenin belli teşviklerden yararlanması durumunda brüt maaş üzerinden ödenmesi gereken SGK prim oranları değişiklik göstermektedir.
2018 yılı prim hesaplamaya bakalım. Yaklaşık 2 bin 29 TL brüt asgari ücret alan bir işçinin işveren tarafından ödenmesi gerekli olan primi, teşviklerden yararlanılmıyorsa brüt maaş üzerinden %37 oranındadır. Ancak prim oranları çeşitli teşviklerden yararlanılması durumunda daha düşük olabilir. Mesela 5510 Sayılı teşviklerden yararlanan bir işverenin ödemesi gereken SGK prim oranı %32’dir. 5510 ve 6111 Sayılı teşviklerden yararlanan işverenlerinse %17 oranında teşvik ödemeleri gerekmektedir. 5510 Sayılı teşviklerden yararlanmak için SSK prim borçlarının zamanında ödenmesi yeterlidir. Bu sayede %5 prim indirimine hak kazanırsınız. 6111 Sayılı teşviklerden yararlanmak içinse hem işçinin, hem de işverenin bazı ek koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

İşveren için bu teşvikten yararlanmak için gerekli koşullar şunlardır:

  • Aylık prim ve hizmet belgelerini kuruma zamanında vermek,
  • Primlerin zamanında ödenmesi,
  • Kayıt dışı işçi çalıştırmamak,
  • Mevcut bir borcun olması durumunda bunun yapılandırılmış/taksitlendirilmiş borç olması,
  • Prim borcu, idari para cezası, gecikme zammı ve gecikme cezası olmaması,
  • İşe alınan kişinin işe giriş tarihi öncesindeki 6 aylık sigortalı sayısı ortalamasına ilave çalıştırılıyor olması Sigortalı için bu teşvikten yararlanmak için gerekli koşullar şunlardır:
  • 01 Mart 2011 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınmış olmak,18 yaşından büyük olmak,
  • İşe alındığı tarih öncesindeki 6 ayda işsiz olmak.
  • Hem işveren hem de sigortalının bu koşulları sağlaması durumunda 6111 Sayılı teşviklerden yararlanılabilmektedir.

Personel yönetimi çözümleriyle ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız personel programı, personel devam programı, işçi bordro programı ve iş günü hesaplama programı içeriklerimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Mikro Yazılım web tabanlı ön muhasebe çözümü: MikroX


Şirketinizin muhasebe ihtiyaçları için Mikro Yazılım’ın 30 yıllık deneyimiyle geliştirdiği web tabanlı yeni ön muhasebe çözümü MikroX ile hemen tanışın!

MikroX ile yapabileceğiniz şeyler şunlardır:


Fatura Oluşturma: Dilediğiniz şekilde tasarladığınız faturanızı oluşturup yazdırabilirsiniz.
Hatırlatma Gönderme: Vadesi gelen faturalar için müşterilerinize hatırlatma gönderebilirsiniz.
e-Dönüşüm Modülleri: E-Fatura başta olmak üzere e-Dönüşüm kapsamındaki işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Müşteri ve tedarikçi takibi yapabilirsiniz.
Borç ve alacak takibi gerçekleştirebilirsiniz.
Veri aktarımı yapabilirsiniz.
Ekstre oluşturabilirsiniz.
Gelir-gider takibi yapabilirsiniz.
Nakit akışınızı takip edebilirsiniz.
Kasa ve bankalarınızı tek bir platforma ekleyerek giriş-çıkış takibi yapabilirsiniz.
Tahsilat ve ödemelerinizi takip edip kaydedebilirsiniz.
Gider fişi, maaş ve vergi oluşturabilirsiniz.
Kasa takibi, çalışan takibi, gider belgesi işlemleri, satış fiyatı tanımama, tahsilat raporları, gider raporları, belirlediğiniz işlemleri otomatik tekrarlama, fatura hatırlatma ve proforma fatura takibi gibi daha pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.