UFRS nedir?

8 Aralık 2020

Şirketlerin ve yatırımcıların kolayca mali tablo karşılaştırması yapmasını sağlayan UFRS (Uluslararası Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) hakkında merak ettikleriniz bu yazıda.

UFRS nedir?

UFRS, Uluslararası Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ifadesinin ilk harflerinden oluşur. İngilizcesi International Financial Reporting Standards (IFRS) olan terim, eski adı olan Uluslararası Muhasebe Standartları (UMS) olarak da bilinir. 2001’e dek UMS adıyla yayımlanan bu Standartlar, bu tarihten sonra UFRS adıyla yayımlanmaya başlamıştır.

Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu (International Accounting Standards / IASB) tarafından geliştirilip yayınlanan UFRS, bir muhasebe standartları setidir.

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları, yatırımcılar ve finansal tablo kullanıcıları halka açık firmaların mali tablolarını birbiriyle ve kendi firmalarının finansal durumuyla uluslararası düzeyde kolayca karşılaştırabilsin diye belirlenmiştir. UFRS bu açıdan performans da ölçen bir sistemdir.

Söz konusu karşılaştırmaların doğru ve tutarlı olabilmesi için standartların dünya genelinde uygulanması öngörülmüştür. Nitekim, UFRS 2017 itibarıyla dünya genelinde 150 ülke tarafından kabul edilmiştir. Türkiye de UFRS’yi kabul eden ülkeler arasındadır.

UFRS ne işe yarar?

  • UFRS sayesinde şirketler küresel ölçekte karşılaştırılabilir. Bu durum şirketlerin daha şeffaf ve anlaşılır olmasını da sağlar.
  • UFRS sayesinde, farklı ülkelerde yatırımı olanlar, bulundukları yerden bağımsız olarak yatırımlarını takip edebilir ve mali tabloları kolayca yorumlayabilir.
  • UFRS ile yatırımcılar yatırımlarını pratik ve sağlıklı şekilde sürdürebilir.
  • UFRS, ortak bir raporlama dili de belirlediği için, bu dili kullananlar farklı ülkeler için ayrı ayrı bir raporlama standartlarıyla uğraşmak zorunda kalmaz.
  • Şirketler UFRS ile global fon akışı sağlayabilir.
  • Doğru biçimde uygulanırsa şirketlerin daha etkili bir iç kontrol sistemine kavuşmasını dağlar. Bu da verimliliklerini artırır.
  • UFRS şirket stratejilerinin daha sağlıklı biçimde kontrol edilmesini sağlar. Böylece hem kaynak ve ihtiyaçlar daha kolay belirlenir hem de gerçek kar marjları daha kolay görülür. Bu da şirketlerin geleceği için oldukça önemlidir.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan, MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.