Vergi dilimi hesaplama nasıl yapılır?Vergi dilimi nedir?


Vergi dilimleri, devletin çalışanlardan gelirlerine göre kestiği meblağın adıdır. Gelirlerin miktarına göre kesilen miktar da artar. Vergi dilimlerinin hangi yüzdelere sahip olduğu değişmese de, vergi dilimlerine denk düşen gelir miktarları dönem dönem değişir. Peki vergi dilimleri 2019 yılında ne şekilde olacak?

Vergi dilimi nasıl hesaplanır?


Vergi dilimi nasıl hesaplanır ve vergi dilimine ne zaman giriyoruz diye soranlar için bu yıl gerçekleşen değişimle 2019 vergi dilimleri şu şekilde olacak:

 1. 18 bin TL’ye kadar yüzde 15, 40 bin TL’nin 18 bin TL’si için 2 bin 700 TL, bunun üstünde kalan kısım için yüzde 20,
 2. 98 bin TL’nin 40 bin TL’si için 7 bin 100 TL, (ücret gelirleri söz konusuysa 148 bin TL’nin 40 bin TL’si için 7,100 TL), fazlası için yüzde 27,
 3. 8 bin TL’den fazlasının 98 bin TL’si için 22 bin 760 TL, (ücret gelirlerinde 148 bin TL’de fazlasının 148 bin TL’si için 36 bin 260 TL), fazlası için de yüzde 35. Bu şekilde anlattığımızda kafa karıştırıcı olabileceği için somutlaştıralım. 3 bin lira maaşla çalışıyorsunuz diyelim. Toplamda 18 bin lira aldığınız 6. aya kadar yüzde 15 gelir vergisi ödersiniz. Ancak bir sonraki aydan itibaren ödenmesi gereken oran yüzde 20 olur. Yıllık geliriniz 36 bin lira olduğu için de vergi diliminiz, yıllık geliriniz 40 bin lirayı geçmeyeceği için, sıfırlanana kadar aynı oranda kalır. Ancak sıfırlandıktan sonra yine 18 bin TL’ye kadar yüzde 15 vergi ödersiniz. Burada önemli bir nokta şudur: Diyelim ki maaşınız 2 bin 500 TL. 7 ayın ardından, 8. ayda 17 bin 500 liranın denk düştüğü vergi diliminden 40 bin TL’ye kadar olan vergi dilimine girersiniz. Peki bu 8. aydaki gelirinizin 40 bin TL’ye kadar geçerli olan yüzde 20 oranında vergilendirileceği anlamına mı gelir? Hayır. Çünkü 18 bin TL’ye gelmeniz için 8. ay maaşınızın 500 liralık kısmı da gerekiyor. Bu 500 TL yine yüzde 15 vergilendirilir ve 8. ay maaşınızın kalan 2000 liralık bölümü yüzde 20 kesintiye uğratılır.

Mikro Yazılım web tabanlı ön muhasebe çözümü: MikroX

Şirketinizin muhasebe ihtiyaçları için Mikro Yazılım’ın 30 yıllık deneyimiyle geliştirdiği online ön muhasebe programı MikroX ile hemen tanışın! MikroX ile yapabileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Fatura Oluşturma: Dilediğiniz şekilde tasarladığınız faturanızı oluşturup yazdırabilirsiniz.
 • Hatırlatma Gönderme: Vadesi gelen faturalar için müşterilerinize hatırlatma gönderebilirsiniz.
 • e-Dönüşüm Modülleri: E-Fatura başta olmak üzere e-Dönüşüm kapsamındaki işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müşteri ve tedarikçi takibi yapabilirsiniz.
 • Borç ve alacak takibi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Veri aktarımı yapabilirsiniz.
 • Ekstre oluşturabilirsiniz.
 • Gelir-gider takibi yapabilirsiniz.
 • Nakit akışınızı takip edebilirsiniz.
 • Kasa ve bankalarınızı tek bir platforma ekleyerek giriş-çıkış takibi yapabilirsiniz.
 • Tahsilat ve ödemelerinizi takip edip kaydedebilirsiniz.
 • Gider fişi, maaş ve vergi oluşturabilirsiniz.
 • Kasa takibi, çalışan takibi, gider belgesi işlemleri, satış fiyatı tanımama, tahsilat raporları, gider raporları, belirlediğiniz işlemleri otomatik tekrarlama, fatura hatırlatma ve proforma fatura takibi gibi daha pek çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Alper Ersoy

Top